Erzak kolilerinde fiyatlar hareketli!

AYLİN RANA AYDİN – Ramazan ayı hazırlıkları perakende sektöründe hızlanmaya başladı; marketlerde ve e-ticaret sitelerinde Ramazan kolileri yerini alıyor. Yanı sıra hediye çeklerinin de marketlerde yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Ramazan erzak kolilerinin fiyatlarında ise geçen yıla göre dikkat çeken artışlar gözleniyor. Geçen yıl Ramazan erzak kolilerinin fiyatları 100 liradan başlayıp 350 liraya çıkarken, bu yıl aynı paketlerin fiyatı 230 liradan başlayıp 640 liraya kadar çıkıyor. Bu hazır koli fiyatlarındaki artışların yüzde 130 üzerinde gerçekleştiği görülüyor.

Kolilerin yanı sıra tüketicilerin hediye çeklerine talebi de yoğun. İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere, Ramazan erzak kolilerinin satışlarında hareketliliğin başladığını ifade etti. Özellikle depremden dolayı vatandaşların erzak paketleri alıp bölgeye gönderdiğini söyleyen Güzeldere, “Erzak satışları bu yıl erken başladı. Geçen yıla göre paket fiyatlarında artış söz konusu” dedi. Son dönemde tüketicilerin özellikle ihtiyaç sahibinin istediğini alabilmesi açısından hediye çeklerini daha çok tercih ettiğini kaydeden Güzeldere, “Hediye çeki tüketicinin ihtiyacı olan ürünleri alabilmesi hem de bu alışverişi zamana yayarak kullanması açısından daha çok tercih ediliyor. Hediye çeki pazarı daha da büyüyordu, ancak tabii ki bu yıl özel bir durum var. Bu nedenle tüketiciler hem erzak kolisi hem de hediye çeklerine talebini sürdürüyor” diye konuştu.

‘Esnafa faydası olsun’

Deprem bölgesine yardım yapmak isteyenlerin olduğunu belirten Güzeldere, şöyle devam etti:

“Biz aslında şöyle bir şey planlamak istiyoruz; deprem bölgesindeki depremzedelere banka kartlarına para yükleyip oradaki yerel esnaftan alışveriş yapabilirler. Böylece yerel esnaf da fayda sağlayabilir. Hem kendi ihtiyaçlarını karşılarlar hem de oraya bir canlılık gelir. Çünkü orada şu an dükkânını açan esnafların ciroları da düşük, yeterince iş yok. Böyle bir durum orada canlılık getirebilir.”

Farklı seçenekler

Zincir marketler de tüketicilere farklı seçenek ve fiyatlarla erzak kolisi ve hediye çeklerini sunuyor. Bu kapsamda CarrefourSA, dört farklı koliyi tüketicilerle buluşturuyor. CarrefourSA, 13 farklı üründen oluşan paketi 229.90, 20 adet ürün bulunan paketi 349.90, 25 ürün bulunan paketi ise 429.90 liradan satışa sunarken, 31 üründen oluşan koliyi de 549.90 liraya satıyor.

Migros, 13 üründen oluşan kolisini 229.90, 23 ürünlü paketi 429.90 liradan müşterilerine sunuyor. Migros, Türk Kızılay aracılığıyla da ‘Bir Sofra da Sen Kur’ kampanyası ile iftar yemekleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabiliyor. Kampanya, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 2023 yılı için belirlediği fitre bedeline denk gelen 70 TL’ye hazırlanıyor. Ramazan erzak kolilerinin yanı sıra zincir marketlerde hediye çeki ya da kısa mesajla gönderilen kodlarla da alışveriş yapmak mümkün.

Metro Türkiye de dört farklı erzak paketini tüketicilere sunuyor. Şirket, 13 çeşitten oluşan paketi 299.90, 21 çeşitten oluşan paketi 529.90, 23 çeşitten oluşan paketi 639.90 ve şarküteri, peynir, zeytin gibi 8 çeşit üründen oluşan paketi ise 349.90 liraya satıyor. Şok ise müşterilerine 25, 50, 100 ve 200 TL’lik Şok Hediye Kart’ın yanı sıra 13 üründen oluşan erzak paketini 234.90 liradan sunuyor.

A101 de tüketicilerine hediye çekleri sunuyor. A101’in hediye çekleri hem marketten alınabiliyor hem de kısa mesaj ile sanal çek şeklinde telefona yönlendirilebiliyor.

BİM mağazalarında geçerli olan hediye kartlara ise en az 200 TL olmak üzere istenilen miktarda yükleme yapılabiliyor. Yanı sıra telefon numaralarına tek seferde en az 50 TL ve en fazla 3 bin TL olmak üzere istenilen tutarda BİMPARA gönderilebiliyor.

İş yerlerinde erzak hazırlığı

E-ticaret platformu Avansas, Ramazan ayına günler kala iş yerlerinin erzak kolisi hazırlığı için tercihlerini araştırdı. Araştırmaya göre, orta büyüklükteki iş yerlerinin geçen yıl yüzde 41’i Ramazan kolisi alacağını belirtirken bu yıl bu oran yüzde 47’ye yükseldi.

Küçük işletmeler, çalışanlara dağıtılacak olan Ramazan kolisi için ‘hazır ramazan kolilerini’ tercih ederken orta büyüklükteki işletmeler ise Ramazan ayında çalışanlarına ‘hediye çeki’ vermeyi planlıyor. Araştırmaya göre, bireysel müşteriler ve küçük işletmelerde çalışanlar Ramazan kolisi için çoğunlukla 200 TL – 400 TL arasında bütçe ayırmayı öngörüyor. Orta büyüklükteki işletmelerde ise oransal çoğunluk, 300 TL – 500 TL bütçe aralığında erzak kolisi alışverişi yapmayı hedefliyor. Avansas’ta Ramazan kolileri 225-539 TL arasında satışa sunuluyor.

İstanbul’da pide 10 lira

Ramazan pidesinin fiyatları da illere göre belli olmaya başladı. Türkiye genelinde azami fiyat 300 gram pide için 10 lira olarak uygulanacak. İstanbul’da da Ramazan pidesi fiyatları 300 gram pide için 10 lira olacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Halk Ekmek büfelerinde 300 gramlık pidenin 5 liraya satılacağını açıkladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir