İsrail güçleri, Cenin’de 3 Filistinliyi öldürdü

İsrail güvenlik güçleri, işgal altında tuttuğu Batı Şeria’nın kuzeyinde, Cenin Mülteci Kampı yakınlarında üç Filistinliyi öldürdüğünü duyurdu. Filistinli liderler saldırıyı kınadı.

Olaya ilişkin açıklama yapan İsrail ordusu, Filistinli grubun saldırı gerçekleştirmek üzere hareket halinde olduğunu ve arabalarında otomatik tüfeklerin bulunduğunu iddia etti. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu güvenlik güçlerinin eyleminden övgüyle söz ederek “Bizi saldırmaya çalışanlara karşı her yerde ve her an mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Filistinli silahlı gruplar, İsrail saldırısını kınayarak ‘intikam’ sözü verdi.

‘AKILSIZLIKLARININ KARŞILIĞINI GÜÇLÜ BİR DİRENİŞLE ALACAKLAR’

Hamas Sözcüsü, “Üç Filistinliyi öldüren düşman, suçlarının bedelini ödemekten kaçamayacak” açıklaması yaptı. Gazze ve Batı Şeria’da aktif olan İslami Cihad örgütü ise “Düşman, akılsızlığının ve terörizminin karşılığını güçlü bir direnişle alacak” dedi.

Cenin Mülteci Kampı, temmuzda İsrail ordusu tarafından gerçekleştirilen büyük bir askeri operasyona sahne olmuştu. Bu hafta sonu da bölgede yeni şiddet olayları yaşandı. Cuma günü silahlı Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’daki bir Filistin köyüne saldırdı. Saldırıda 19 yaşındaki bir Filistinli genç öldürüldü. İsrail polisi iki yerleşimcinin gözaltına alındığını açıkladı. ABD de saldırıyı kınadı. Üç Filistinli gencin pazar günü Batı Şeria’da öldürülmesinden önce de Tel Aviv’de bir Filistinli İsrailli bir güvenlik görevlisini öldürdü. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir