Kripto madencilerini çarpacak vergi hazırlığı!

Beyaz Saray, kripto para madencilerinin kullandığı elektrik üzerinden yüzde 30 ekstra vergi almak için bastırıyor. Eğer bu istek onaylanırsa 10 yılda 3.5 milyar dolarlık DAME vergisi kapıda. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanları Konseyi’nin 2 Mayıs 2023 tarihli blog yazısında bu verginin detayları ve gerekçeleri de açıklandı.

Kripto para ekosistemi özellikle 2022 ve 2023’te çok sayıda yasala girişimle mücadele etmek zorunda kaldı. FTX‘in geçtiğimiz yıllarda batışı özellikle ABD merkezli borsalara yönelik açılan soruşturmaların fitilini ateşledi. Diğer yandan yan düzenlemeler ve giderek büyümesi durdurulamayan bu pazardan nakit akışı sağlayacak, bir süredir devam eden çevresel endişelere ilişkin tartışmaları da dikkate alacak hamleler geldi. Bunlardan bir tanesi de Beyaz Saray Ekonomi Danışmanları Konseyi tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir blog yazısıyla ortaya çıktı.

Bu blog yazısına göre Beyaz Saray ABD Kongresi’nden kripto para madenciliğinde kullanılan elektriğin maliyetini yüzde 30 artıracak bir ek vergiyi onaylamasını istiyor. Hatta bu verginin ismi bile hazır: DAME tüketim vergisi. Yani Dijital Varlık Madenciliği Enerjisi tüketim vergisi.

Peki bu blog yazısında tam olarak ne söyleniyor ve ne isteniyor? İşte rapordaki çarpıcı ifadeler:

“Geçen ay Başkan (Joe Biden), ekonomiyi büyütmek, aileler için maliyetleri düşürmek, Tıbbi Bakım Hizmetleri ve Sosyal Güvenliği korumak ve güçlendirmek, açığı azaltmak amacıyla kritik yatırımlar yapmak için son iki yılda kaydedilen ilerlemeyi temel alan 2024 Mali Yılı Bütçesini açıkladı.

Bu yılın bütçesindeki yeni bir teklif olan Dijital Varlık Madenciliği Enerjisi (DAME) tüketim vergisi, Başkan’ın hem uzun süredir devam eden ulusal zorlukları hem de ortaya çıkan riskleri (ekonomik ve çevresel maliyetleri) ele alma taahhüdünün bir örneğidir. Bir aşamalı geçiş döneminden sonra, firmalar kripto madenciliğinde kullandıkları elektriğin maliyetinin yüzde 30’una eşit bir vergiyle karşı karşıya kalacaklar.

Kripto madenciliği, örneğin, doğrulayıcıyı seçmek için hesaplamalar yapmak üzere bilgi işlem ekipmanını kullanarak, kriptografik olarak güvenli varlıkları dağıtık bir deftere kaydetmek ve aktarmak için kripto varlık sahipleri arasındaki işlemleri doğrulama işlemidir. Şu anda, kripto madenciliği firmaları, yerel çevre kirliliği, daha yüksek enerji fiyatları ve artan sera gazı emisyonlarının iklim üzerindeki etkileri şeklinde başkalarına yükledikleri maliyetin tamamını ödemek zorunda değiller. DAME vergisi, firmaları topluma verdikleri zararları daha iyi hesaba katmaya teşvik eder.

Kripto varlıklar sanal olsa da, bu yılki Başkan’ın Ekonomik Raporu’nun (“Dijital Varlıklar: Ekonomik İlkeleri Yeniden Öğrenmek” başlıklı) bir bölümünde vurgulandığı gibi, hesaplama açısından yoğun üretimlerine bağlı enerji tüketimi çok gerçektir ve çok gerçek maliyetler getirir. New York Times’ın yakın tarihli raporları, çevredeki 3 milyon evin kullandığı güce eşit olarak hesapladıkları en büyük kripto madenciliği operasyonlarının 34’üyle ilişkili güç tüketiminin ölçeğini vurguladı. Yukarıdaki şekilde de gösterildiği gibi, 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto madenciliğinde kullanılan elektrik miktarı, ülkenin tüm ev bilgisayarlarına veya konut aydınlatmasına güç sağlamak için kullanılana benzerdi.

Kripto madencilerin yüksek enerji tüketimi, bu firmaların ülke çapında bulunduğu çevre, yaşam kalitesi ve elektrik şebekeleri üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Elektrik üretiminden kaynaklanan kirlilik orantısız bir şekilde düşük gelirli mahallelere ve ‘dezavantajlı’ topluluklara düşüyor. Kripto madencilerin yoğun ve genellikle değişken güç tüketimi de tüketiciler için elektrik fiyatlarını yükseltebilir ve yerel elektrik şebekeleri için riskleri artırabilir; ekipmanı zorlayarak hizmet kesintilerine ve güvenlik tehlikelerine neden olabilir. Yine de, kripto madenciliği coğrafi olarak hareketli olduğundan ve iş modelinin istikrarı belirsizliğini koruduğundan, yerel kamu idareleri, madencilik faaliyetinin durması veya uzaklaşması durumunda ihtiyaç duyulmayabilecek kapasiteyi yükseltmeye yatırım yapmaları durumunda finansal risklerle karşı karşıya kalır.

Çevresel kaygı vurgusu…

Madenciler mevcut temiz gücü kullandıklarında bile kripto madenciliğin çevresel etkileri mevcuttur. Örneğin, kripto madenciliği operasyonlarının sıklıkla yer aldığı hidroelektrik birimleri söz konusu olduğunda, kripto madenciler tarafından artan elektrik tüketimi, diğer kullanımlar için mevcut olan temiz enerji miktarını azaltır, fiyatları yükseltir ve genel olarak daha kirli elektrik kaynaklarına olan bağımlılığı artırır.

Bu bilinen maliyet ve risklerin yanı sıra, kripto madenciliği, tipik olarak benzer miktarlarda elektrik kullanan işletmelerle ilişkilendirilen yerel ve ulusal ekonomik faydalar sağlamaz. Bunun yerine, Başkan’ın Ekonomik Raporunda ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, enerji daha geniş sosyal faydaları henüz gerçekleşmemiş olan dijital varlıkları üretmek için kullanılıyor . İstihdam veya ekonomik fırsat şeklinde yerel topluluklara fayda sağladığına dair çok az kanıt vardır ve araştırmalar, yerel vergi gelirindeki küçük artışların firmalar ve haneler için artan enerji fiyatlarıyla fazlasıyla dengelendiğini bulmuştur.

Çin, Kanada örnekleri…

Kripto madenciliğinin yurtdışına (örneğin daha kirli enerji üretimi olan bölgelere) taşınma potansiyeli bir endişe kaynağı olsa da, diğer ülkeler de kripto varlık madenciliğini kısıtlamak için giderek daha fazla hareket ediyor. Çin, diğer sekiz ülke gibi bu tür faaliyetleri 2021’de tamamen yasakladı; üç Kanada eyaleti de kripto madenciliği moratoryumlarını duyurdu veya yürürlüğe koydu. Benzer şekilde, bazı ABD Eyaletleri ve bölgeleri artık faaliyet için daha yüksek elektrik fiyatları uyguluyor veya bu faaliyeti kısıtlıyor.

Kripto madenciliğinin bir yerel topluluktan diğerine basitçe itilmemesini sağlamak için ulusal bir politikaya ihtiyaç vardır. Elbette, DAME vergisi her derde deva değil; bu, İdarenin iklim değişikliğiyle mücadele, enerji fiyatlarını düşürme ve tüm Amerikalılar için elektrik seçeneklerine erişimi artırma çabalarının yalnızca bir örneği. Benzer şekilde, Başkan’ın dijital varlıkların sorumlu gelişimini sağlamak, vergi muamelelerini modernize etmek ve finansal istikrar risklerini azaltmak için daha büyük çabalarının sadece bir örneğidir.. 10 yılda 3.5 milyar dolar gelir elde edeceği tahmin edilen DAME vergisinin birincil amacı, kripto madencilerinin yerel topluluklar ve çevreye uygulanan maliyetlerden kendilerine düşen payı ödemelerini sağlamaya başlamaktır.”

Üstelik Biden’ı ateşli şekilde savunacakbaşka politikacılar da var. Mart ayında Senatör Ed Markey ve Temsilci Jared Huffman, kripto şirketlerinin tüm emisyonlarını açıklamasını gerektiren Kripto Varlık Çevresel Şeffaflık Yasası’nı kamuya açıklamıştı. Markey, Twitter’da “ABD’de bir yıllık Bitcoin madenciliği, gazla çalışan 7,5 milyon otomobil kadar karbon emisyonu yarattığında, bir sorunumuz var demektir” diye yazdı ve ekledi: “Kripto endüstrisi büyüyor, ancak iklim adaleti için verilen mücadele de büyüyor. Bu şirketlerden hesap soracağız.”

Aslında bu blog yazısında da bahsedildiği üzere bu tartışma yeni bir tartışma değil. Çin’in 2021’de kripto para piyasalarında kısa süreli deprem etkisi yaratan kararıyla ülke, kripto madenciliğini yasaklayan bir dizi önlem almıştı. Bu da büyük madencilerin faaliyetlerini Kanada, Rusya, Kazakistan, ABD, Malezya gibi coğrafyalara kaydırmasına yol açmıştı. İkinci büyük darbe de Kanada’dan gelmiş ve üç büyük eyalette yine madencilik faaliyetlerini cezalandıran uygulamalara gidilmişti. Ana tartışma ise özellikle de eski bir teknoloji ile gerçekleşen Bitcoin madenciliğinin elektrik tüketimi ve yarattığı çevresel etkiler üzerine yürüyordu. Her ne kadar birçok altcoin için gerçekleşen madencilik faaliyetleri daha yeni teknolojilerle daha az enerji tüketimine yoğunlaşsa da aşağıdaki grafiğe göre bu tartışmanın sona ermesini engelleyen asıl sebep Bitcoin madenciliğinin giderek artan enerji tüketimi:

Buna karşılık Javelin Stratejisti ve Araştırma Analisti Joel Hugentobler, Beyaz Saray’ın bu girişiminin bir sonuca varacağı konusunda oldukça şüpheli. Hugentobler, önerilen vergiyi, yasalaştırıldığı takdirde sektörü başka ülkelere doğru uzaklaştıracak hatalı bir araç olarak nitelendiriyor:

Javelin Stratejisti ve Araştırma Analisti Joel Hugentobler

“Madencileri vergilendirmek, gerekçesi ne olursa olsun, madencilerin elektriği bir o kadar ucuza bulabilecekleri ve vergi ödemek zorunda kalmayacakları başka bir ülkeye yönlendirecek. Federal hükümet inovasyonda lider olmak istediğini söyleyip duruyor, ancak yıllar boyunca düşünüp taşınıp önerdiği her şey aksini kanıtlıyor.”

Ayrıca Hugentobler, kripto madencilerinin zaten yenilenebilir enerji gibi yenilikçi yaklaşımlardan yararlandığına işaret ederek, yönetimin vergi girişimine itiraz ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir