Sanayiciye müjdeli haber: Nisan ayından itibaren ticari alacaklarını sigortalatabilecekler

KOBİ’lere yönelik uygulanan devlet destekli ticari alacak sigortasından, nisan ayından itibaren dışı, büyük sanayi şirketleri ve kurumsal şirketler de yararlanacak. Sanayicilere yönelik alacak sigortası, Türk Reasürans tarafından sunulacak.

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, cirosu ve mali büyüklüğü 250 milyon TL’nin üzerinde olan kurumsal işletmelerin, vadeli satışlarından doğan ticari alacaklarının vadesi geldiğinde tahsil edilememesi riskine karşı reasürans kapasitesi sunacaklarını açıkladı.

EKONOMİYE KATKI

Eren, uzun zamandır reel sektöre sunulan ticari alacak sigortasında teminat ve kapasite sorunu yaşandığını belirterek, “Teknik işleticiliğini yaptığımız Özel Riskler Yönetim Merkezi’nin (ÖRYM) yönettiği devlet destekli ticari alacak sigortası ile KOBİ’lerimizin bu ihtiyacını karşılamış bulunuyoruz. Şimdi de Türk Reasürans olarak KOBİ üstü olan yani kurumsal işletmelerimizin yurtiçindeki ticari alacak sigortası taleplerini karşılamak için sektöre reasürans kapasitesi sunacağız. Yeni ürün, tamamen Türk Reasürans tarafından geliştirildi ve arkasında herhangi bir devlet desteği yok. Kamu şirketi olarak işletmelerimizin alacak risklerini ortadan kaldırıp, sağlıklı büyümelerini sağlayarak ekonomiye katkı vermek amacındayız” dedi.

TEMİNAT SORUNU

Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Ali Sertaç Canal, devlet destekli alacak sigortası sisteminin mevzuat gereği KOBİ vasfı taşıyan işletmelere yönelik uygulandığını, nisan ayından itibaren KOBİ üstü denilen büyük şirketlere de Türk Reasürans olarak ticari alacak sigortası teminatı vereceklerini kaydetti. Canal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurumsal şirketlere yönelik uygulanacak ticari alacak sigortasında devlet desteği olmayacak. Bir süredir sanayiciler, kurumsal şirketler yurtiçindeki satışları için teminat bulmakta zorlanıyordu. Bunun da nedeni bu teminatı veren yabancı şirketlerin ağırlıklı olarak ihracata yönelik teminat vermeleri ve yurtiçindeki kapasitelerini azaltmaları. Biz de nisan ayından itibaren bu kapasiteyi sanayicilere, kurumsal şirketlere sunmaya başlayacağız.”

VADELİ SATIŞLAR SİGORTALANACAK

Ali Sertaç Canal, alacak sigortası ile kurumsal şirketlerin yurtiçinde yaptığı vadeli ancak teminatsız satışlarına teminat vereceklerini belirterek şunları söyledi: “Aynı devlet destekli ticari alacak sigortasında olduğu gibi şirket, teminatsız satış yaptığı alıcıları için bizden bir kredi limiti isteyecek. Bizim vermiş olduğumuz kredi limitlerine göre de satışını yapabilir. Eğer bir hasar olursa o kredi limitleri çerçevesinde biz gene tazminatı ödeyeceğiz. İlk önce tahsilat hizmetini sunacağız, sonrasında tazminatını ödeyeceğiz. Devlet destekli ticari alacak sigortasındaki gibi mantık aynı. Tek fark; bu üründe devlet desteği yok. İkincisi, ürünün sahibi artık Özel Riskler Yönetim Merkezi (ÖRYM) değil, Türk Reasürans. Üçüncüsü KOBİ vasfı taşımayan, KOBİ’den daha büyük işletmelere yönelik olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir