Çin’den Elektrikli Otomobil İthalatını Engelleyen Düzenleme İptal Edildi

Çin’den elektrikli otomobil ithal etmeyi neredeyse tamamen engelleyen “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bugün (31 Aralık 2023) tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tebliğ ile söz konusu ithalata engel koşullar tamamen kaldırıldı.

Bilmeyenler için hatırlatmak gerekirse; daha önce yayımlanan tebliğde elektrikli araç ithalatı yapmak için şu şartların karşılanması gerekiyordu:

  • Türkiye’nin 7 bölgesinde en az 20 servis noktası kurması gerekecek
  • Servis merkezinde çalışacak personelin, TSE veya Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından onaylanmış yetki belgesine sahip olması gerekecek.
  • Marka, en az 40 personeli olan çağrı merkezi kuracak.
  • Marka, Türkiye’ye yetkili temsilci atayacak.
  • Marka, araçlardaki bataryaları takip edecek.

Yeni tebliğ, elektrikli araç ithalatındaki engelleri kaldırdı

Yeni düzenleme, Türkiye’nin 7 bölgesinde en az 20 servis noktası kurulması şartını devam ettiriyor ancak bu şart yalnızca Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan M sınıfı ve üzerinde M sınıfı taşıt donanımlarını bulunduran L6 ve L7 sınıfı için zorunlu olacak. M sınıfı araçların MOPED olarak da adlandırılan, hızı 45 km/s’yi geçmeyen araçlar olduğunu belirtelim. Yani herhangi bir otomobil sınıfı, söz konusu zorunluluğa dahil değil.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ‘e buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir