Hak arama soğuk dinlemedi… Bu nasıl başkan: Mitinge katılmadı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) önderliğinde Ankara’daki Anıtpark’ta bir araya gelen binlerce emekli, “insanca yaşam için insanca ücret” eylemi yaptı.

7 bin 500 lira emekli aylığına isyan eden emekliler, sağlıkta katılım payı nedeniyle de bu düşük ücretten her ay 300 ila 400 lira arasında kesintiler yapıldığını, paranın simit almaya bile yetmediğini belirtti.

Mitinge eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, CHP’li Gamze Taşçıer gibi isimler katılırken, Tüm Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün’ün mitinge katılmaması dikkat çekti.

Emeklileri eylemde en çok sevindiren gelişme ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ücretsiz sıcak çorba dağıttırması oldu.

ALEVİ DERNEKLERİ’NDEN “LAİKLİK” MİTİNGİ

Öte yandan Aleviler de İstanbul Kadıköy’de “laiklik” mitingi düzenledi.

Alevi derneklerinin çağrısıyla düzenlenen “Laik eğitim, İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye” mitingine siyasi partiler, sendika temsilcileri, emek-meslek örgütleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

İskele Meydanı’nda saat 14.00’te başlayan miting öncesi Boğa heykelinde bir araya gelen vatandaşlar, sloganlar eşliğinde miting alanına yürüdü.

Mitinge katılan yüzlerce yurttaş, “Çevreme Duyarlıyım Çevreme Sahip Çıkıyorum Projesi” (ÇEDES) ile eğitimdeki tek din çerçevesini protesto etti.

“BİZ ALEVİLER BU ÜLKENİN TOPRAKLARINA SAHİP ÇIKIYORUZ”

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan, mitingde yaptığı konuşmada, okullara imam atanmasına tepki gösterdi.

Aslan, “Ülkenin her geçen gün faşizme doğru gittiği, Türk tipi şeriata doğru gittiği bir anda biz Aleviler, bu ülkenin topraklarına, cumhuriyetine sahip çıkıyoruz. Biz birilerinin dediği gibi inkarcı, tekçi değiliz. Bu ülke bizim. Biz bu ülkenin demokratikleşmesi için mücadele edeceğiz. Biz diyoruz ki eğitim laik ve bilimsel olsun. İktidar ne yapıyor, okulları medreselere çeviriyor. Okulların onca öğretmen açığı varken, öğrenciler açken okullara imam atıyorlar.” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Cuma Erçe ise “Hep birlikte AKP’nin saldırılarını püskürteceğiz. Kurtuluş kendi kollarımızdadır. Kurtuluş yok tek başına ya hiçbirimiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir