Kurumsal Para BNB Coin’den Çıkarken, Bu 7 Coin’e Aktı!

Analitik şirketi CoinShares’in raporuna göre, kripto yatırım ürünleri 2023’te toplam 2,2 milyar dolarlık giriş gördü. Bitcoin yatırım ürünlerine girişler 1,9 milyar doların üzerine çıktı. Bu da toplamın %86’sını temsil ediyor. Bu arada Binance borsasının yerel tokeni BNB Coin kurumsal para çıkışlarıyla dikkatleri çekti. Bunun yanında Solana rekor girişler kaydetti.

BNB Coin fon çıkışı görürken SOL ve bu 5 coin girişler gördü

CoinShares’e göre, kripto para yatırım ürünleri 2023’ün son haftasında toplam 243 milyon dolarlık giriş gördü. Böylece, yılın toplam akışını 2,2 milyar dolara çıkardı. Bu akışlar, 2023 yılında satılan ve satın alınan tokenler temel alınarak hesaplandı.

Kaynak: CoinShares

Bu arada, Bitcoin fonları, 1,9 milyar dolarla kripto yatırım ürünleri arasında en önemli girişi gördü. Bu da toplamın %86’sını temsil ediyor. Solana (SOL) 167 milyon dolarlık girişle uzak ara ikinci sırada yer aldı. Onu 78 milyon dolarlık girişle lider altcoin Ethereum takip etti. Ayrıca Ripple (XRP), Cardano (ADA), Litecoin (LTC) ve Polkadot (DOT) da fon çekti. Diğer tarafta, Multi-Asset ve Binance (BNB Coin) borsa yatırım ürünleri (ETP), sırasıyla 18 milyon dolar ve 1 milyon dolarlık net çıkışlar kaydetti. Böylece, genel eğilimi tersine çevirdiler.

Kaynak: CoinShares

Yıldan yıla bakıldığında, 2023’teki kripto para yatırım ürünleri 2022’dekinden daha fazla giriş gördü. Bitcoin fonları, 816 milyon dolarlık toplamın %47,5’ini temsil eden 388 milyon dolar ile 2022’de herhangi bir kripto para birimi için en önemli girişi gördü. Multi-Asset 272 milyon dolarla onu takip ederken, Binance (BNB Coin) 24 milyon dolarlık bir çıkış yaşadı.

Kripto varlık fonlarına girişler Ekim’de hız kazandı

Kripto fon ürünleri için mevcut boğa piyasası 29 Eylül haftasında başlamış gibi görünüyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere bundan önce, kripto fonları önceki dokuz haftanın sekizinde çıkış gördü. ETP’ler, senetleri veya hisseleri belirli bir varlığın fiyatını takip etmek üzere tasarlanmış yatırım fonlarıdır. Kripto ETP’leri genellikle Bitcoin veya Ethereum (ETH) gibi önemli piyasa değerine sahip kripto paraların fiyatlarını takip eder. Yatırımcılar bu fonların hisselerini geleneksel bir aracı kurum hesabında saklayabildiğinden, bazı yatırımcılar bu varlıkları ellerinde tutmak yerine fonlar aracılığıyla kripto fiyatlarına maruz kalmayı tercih eder.

Piyasa, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak beklenen spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanmasına hazırlanıyor. Bu beklentiyle Bitcoin fiyatı yaklaşık iki yıl sonra ilk kez 2 Ocak’ta 45.000 doları aştı. Bununla birlikte bugün çıkan muhtemel ‘ret’ haberlerinin ardından sert satışlara tanık oldu. Böylece BTC fiyattı 42 bin dolara kadar düştü. Piyasadaki bir çok token daha sert düşüşler gördü. Ancak, bu sert tepki biraz şimdilik biraz hafifledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir