Türkiye iddiası gündem olmuştu: Katar’dan Hamas açıklaması

Katar, Hamas’ın merkezini Doha’dan başka bir ülkeye taşıyacağı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el Ensari, Hamas’ın Doha’daki varlığının sona ermesi için bir neden olmadığını belirtti. Ensari, Hamas’ın Doha’daki ofisinin kapatılmasıyla ilgili ise “Bu konuda veya Hamaslı yöneticilerle ilgili herhangi bir karar yok.” diye konuştu.

Katar’ın İsrail ve Hamas arasındaki arabuluculuk çabalarına devam ettiğini kaydeden Ensari, Doha’nın arabuluculukla ilgili gelen eleştirilere tepki nedeniyle bu süreçteki rolünü gözden geçirdiğini söyledi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Hamas’ın siyasi merkezini Katar’dan taşımak için iki ülkeyle görüşmeler yürüttüğünü yazmıştı. Hamas, Suriye’de savaşın patlak vermesinin ardından 2012’de merkezini Şam’dan Doha’ya taşımıştı.

Hamas lideri İsmail Haniye’nin Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesi sonrası “Hamas merkezini Türkiye’ye taşıyacak” iddiası gündeme gelmişti.

Öte yandan Erdoğan, dün Irak ziyareti dönüşü uçakta yaptığı açıklamada, “Önemli olan Hamas liderlerinin nerede olduğu değil, Gazze’deki durumdur. Bu söylediğiniz konuyla ilgili olarak Katar’daki konumlarının ne olacağı hususunda doğrusu bana böyle bir bilgi gelmedi. Fakat Katar Emiri Sayın Şeyh Temim’in, bu kardeşlerimizle ilgili, onların Katar’daki pozisyonunu yok farz edecek bir adımı atacağına dair bir şey duymadım. Böyle bir adım atacağını da düşünmüyorum.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir